Premontrei Női Kanonokrend Intézményei Zsámbék

Premontrei Női Kanonokrend  Zsámbék

Szent Norbert Tanösvény  Zsámbék

Premontrei Női Kanonokrend támogatói:

 

EKCP-KP-1-2023/2-000194 sz. pályázat támogatója:

Egyházi és Nemzetiségi Támogatások

Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.

Magyar Kormány 2018.-ban 161.500.000,-Ft-tal támogatta a Premontrei Nővérek Rendházának felújítását, bővítését.
Pályázat száma: EGYH-KCP-18-P-0193

 Készült Magyarország Kormányának támogatásával 2018.

 

Magyar Kormány 2019.-ben 30.336.490,-Ft-tal támogatta a Premontrei Női Kanonokrend kolostor bővítését
Pályázat száma: EGYH-KCP-19-P-0127

 Készült Magyarország Kormányának támogatásával 2019.

 

Magyar Kormány 2020.-ban 319.663.510,-Ft-tal támogatta a Premontrei Női Kanonokrend kolostor bővítési beruházását
Pályázat száma: EGYH-KCP-20-P-0029

 Készült Magyarország Kormányának támogatásával 2020.

 

Pályázat száma: EGYH-ESZK-21-0021 pályázat

 Készült Magyarország Kormányának támogatásával 2021.

 

EGYH-KCP-15-0536 támogatói:

Emberi Erőforrások Minisztériuma
Emberi Erőforrások Minisztériuma

Egyházi és Nemzetiségi Támogatások
Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.

Egyházi és Nemzetiségi Támogatások

Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.

 Miniszterelnökség Egyházi és Nemzetiségi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság

 Magyar Élelmiszerbank Egyesület

 

 All Nations Lions Club Budapest

 

    Szent Norbert élete

SZENT NORBERT ÉS A PREMONTREI KANONOKREND

Zsámbék Római Katolikus Plébániájának lelkipásztori feladatait a Premontrei Rend Gödöllői Perjelsége látja el. Ezért adunk rövid összefoglalást rendalapítónkról, Szent Norbertről és rendjéről.

SZENT  NORBERT  PREMONTREI  KANONOKREND ZsámbékSZENT  NORBERT  PREMONTREI  KANONOKREND Zsámbék

Norbert 1080 körül született az Észak-német - holland határ közelében Gennep várurának fiaként.

Fametszet Gennep váráról Szt Nortbert születési helyéről

Szt Viktor Székesegyház- Xanten, melynek Norbert a kanonokja voltMint fiatalember előkelő származása révén Xanten város társaskáptalanjának tagja lett, ebből szép javadalmat húzott, de kanonoki kötelességét, a kórusima éneklését valószínűleg mással végeztette. Igen tehetséges volt, ezért Henrik császár udvari kancellárként alkalmazta. Életrajzai látványos, pálforduló-szerű megtérésről tudósítanak, mely után felszentelt papként szeretett volna élni xanteni kanonoktársaival, őket azonban nem sikerült visszafordítani az eredeti szigorú kanonoki életformához. Norbert ezért a pappá szentelése előtti napon minden vagyonát szétosztotta, majd a pápa engedélyével mezítlábas, darócruhás vándorprédikátor lett.

Norbert új életének és rendalapításának indítékai a korabeli egyházi helyzetben rejlenek:

1. A szerzetesközösségek a XI. században még zártak voltak, a településektől távol, mint egy kis várban, a monostorban éltek és liturgiájuk, imádságuk, munkájuk gyümölcsei el voltak zárva a hívő tömegektől.

2. A világi papok nem éltek közösségben, eléggé képzetlenek voltak, nem prédikáltak, mert abban a korban ez a püspök egyedüli joga és kötelessége volt.

3. Igaz ugyan, hogy a püspöki székhelyeken is voltak papi közösségek, a káptalanok, ezek tagjai voltak a kanonokok, szabályok szerint élő világi papok. A többszörösen megreformált kanonoki intézmény Norbert idején ismét mélyponton volt: tagjai gazdagon éltek, nem tartották meg a regulát.

Premontré Norbert az ősegyház apostolait követte, amikor már a XII. század elején vándorprédikátor lett, és a keresztény tömegek, a befelé fordult monasztikus szerzetesek és a szegény néptől elfordult kanonokok közötti űrt próbálta betölteni. Ebben az életformában követőkre talált, letelepedett az észak-franciaországi Prémontrében és olyan szerzetesrendet alapított, amely a szemlélődő szerzetesi életformát összekötötte az apostoli tevékenységgel.

SZENT  NORBERT  PREMONTREI  KANONOKREND Zsámbék

Máriatemplom,  premontrei kolostor , s ahova Norbertet 875 évvel ezelőtt temették Norbert monostorait városokba, vagy forgalmas helyek közelébe építette, de életük centruma nem a monostor volt, hanem a "nyitott" templom, az abban végzett ünnepélyes liturgia, melyet nem a szerzetesek rítusa, hanem az ünnepélyesebb székesegyházi, "világi" szokás szerint végeztek. Életükhöz Szent Ágoston reguláját választották szabályul. Ez a püspök körül, közösségben élő világi papok életszabálya, így lettek Norbert és követői maguk is szerzetes kanonokok. Öltözékük is kifejezte irányzatuk kettősségét: a fehér, kártolatlan gyapjú a vezeklő szerzetesek ruhájának anyaga, amelyhez kanonoki gallér járul.

Premontrei Kolostor kerengőrészlete a Máriatemplom mellett

Norbert hat év után első követőjére, Hugóra bízta Prémontrét, mert magdeburgi érsekké választották. Itt is halt meg 1134-ben. Itt temették el szerzetestársai a Mária templomban, de földi maradványait XVI. század végi szentté avatása után a prágai Strahov premontrei monostorába vitték és jelenleg is ott találhatók.

Strahov-Prága, ide vitték át Szt Norbert hamvait

Norbert rendje rohamosan elterjedt szerte Európában. Még az ő életében alapították hazánkban az első premontrei monostort, Váradhegyfokon, a mai Nagyváradon. Az Árpád-korban 40 monostorban - köztük Zsámbékon - szolgálták a "fehér barátok" a magyar népet imádságukkal, lelkipásztori és hiteleshelyi (közjegyzői) tevékenységükkel. A török időben vissza a Rend, és a két prépostsághoz csatolták Türje, ill. Lelesz és Nagyvárad prépostságait. A XVIII. században, II. József rendeleteit követően a magyar premontreiek rendjük fennmaradása érdekében a ciszterekhez és a bencésekhez hasonlóan iskolák fenntartását is vállalták és jelentős pedagógiai tevékenységet folytattak. A férfi ág tagjai Zsámbékon lelkipásztori tevékenységet folytatnak, a gödöllői gimnáziumban pedig oktató-nevelő munkát végeznek.

SZENT  NORBERT  PREMONTREI  KANONOKREND Zsámbék

A premontrei férfi konventek mintájára még Norbert életében női közösségek is alakultak. Hazánkban is több helyen éltek "Boldogasszony leányai", amint a nép a premontrei nővéreket nevezte. Ünnepi liturgia, korán magyarra fordított zsolozsma, szigorú kontemplatív élet és aktív hiteleshelyi tevékenység jellemezte őket a török uralomig, amely ezt is megszüntette. 1927-ben alakult újjá a magyar Premontrei Női Kanonokrend a dunántúli Külsovaton és hamarosan több kisebb házban folytatták elődeik életstílusát. Zsámbékon napközi otthont és szakiskolát tartanak fenn hátrányos helyzetű gyerekek számára.

Célunk az ősi feladat megvalósítása

"Contemplata vivere et aliis tradere!" Vagyis: a liturgikus- és magánimából, a Szentírás olvasásából nyert tapasztalatok szerint szeretnénk élni, és ugyanezen kincsek által szeretnénk éltetni mindazokat, akikkel egy településen élünk.

In English

oldal elejére

Premontrei Női Rend Nővér Hit Vallás Képzés

Premontrei Női Rend Nővér Hit Vallás
Premontrei Női Rend Nővér Hit Vallás Képzés
Premontrei Női Rend Nővér Hit Vallás Képzés
Premontrei Női Rend Nővér Hit Vallás Képzés

 

E-mail Premontrei Női Kanonokrend  Zsámbék Elérhetőség

Premontrei Női Kanonokrend  Zsámbék

Premontrei Női Kanonokrend  Zsámbék

Szent Norbert év, a Premontrei Kanonokrend alapítója halának 875. évfordulója alkalmából
2009. június 6. - 2010. június 6.

Premontrei Női Kanonokrend  Zsámbék
>> teljes méret

Premontrei Női Kanonokrend  Zsámbék
>> Szent Norbert közösségek